SAMSUN HAVZA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Uğur SAĞLAM´ın Öğretmenler Günü Mesajı...

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Uğur SAĞLAM´ın Öğretmenler Günü Mesajı...
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Uğur SAĞLAM´ın Öğretmenler Günü Mesajı...

Hayatın bir anlamı olmalı, güzel yurdumun güzel insanları, hayatın bir anlamı olmalı, simitçisinden çaycısına işçisinden memuruna. Herkes için hayatın bir anlamı olmalı.

Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü. Bunun bir anlamı olmalı. Adım adım karış karış ülkeyi dolaşmış, yurdun en ücra noktasına kadar ulaşmış, idealleri uğruna nice fedakârlıklar yapmış eğitim gönüllerinin, memleket sevdalılarının günü, atıldığımız bu vatan hizmeti ve fedakârlık yolunda, çetin zorluklar bizleri yıldırmadı. Karşımıza dikilen engeller ürkütmedi. Maddi yoksulluklar manevi sıkıntılar ideal yolumuzdan döndürmedi. Çünkü bu yol aydınlık, ışık, hak ve hakikat yolu. Bu yol göğsü imanla, kalbi cesaretle ve gönlü aşkla dolu olanların yolu. Bu yol fedakârlıklara katlanılmasını, mahrumiyet ve ağırlıklara tahammül göstermesini tehlikelere göğüs gerip güçlükleri yenmesini bilenlerin yolu. İşte bu yolda yürüyenler için hayatın bir anlamı vardı. Bu anlam çocukların masum bakışlarında, gençlerin kurdukları güzel hayallerinde saklıdır. Bu anlam, bu ülkenin insanlarını her iki cihanda mutlu olabilecek yapıda eğitmek ve yetiştirmektir.

Bu ülkenin geçmişte olduğu gibi bu günde öğretmene ihtiyacı var ve gelecekte de öğretmene ihtiyacı olacaktır. Öğretmenlik mesleği insanlık tarihi kadar eski bir meslektir, Peygamber mesleğidir. İlk insan ilk peygamber aynı zamanda ilk öğretmendir. İnsan aklının en temel ihtiyacı eğitim ve öğretimdir. Bunun içindir ki öğretmenlik dinler ve devletler tarafından muteber sayılmış ve mesleklerin en gerekli ve en kutsalı olarak kabul edilmiştir.

Öğretmenlik eşref-, mahlûkat olarak yaratılan insanın değerine değer katan bir meslektir. Çünkü öğretmen ilim öğretmen kişidir. Mamafih böylesine şerefli ve değerli bir görevi ifa eden öğretmenler de bu değeri korumak adına gayret göstermelidir.

Öğretmen duruşuyla, davranışıyla, konuşmasıyla, susmasıyla, giyimiyle kuşamıyla, her şeyi ile topluma örnek olmalı müreffeh bir toplum oluşturmak adına çalışmalı ve böylece değerine değer katmalıdır.

Toplumlarda geleceklerinin teminatı çocuklarını ve gençlerini emanet ettikleri öğretmenlere güvenmeli destek vermeli ve saygı duymalıdırlar. Çünkü toplumun en dinamik gücü öğretmenlerdir. Eğer bu dinamizmi doğru ve yerinde kullanabilirsek hepimiz bu ülkeye en büyük hizmeti yapmış oluruz.

Evet... Güzel yurdumun güzel insanları. Bu gün 24 Kasım. Bunun bir anlamı olmalı. Hayat hızla akıp gidiyor. Hayatın bir anlamı olmalı.

 

 

                                                                                                                      Uğur SAĞLAM        

                                                                                                                 İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

 

25 Mayıs Mahallesi Recep Kocatepe Sokak No5 Havza/SAMSUN - 0 362 714 11 28

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.